santa sophiabakırköy playstation cafe demirdöküm servisbaymak servisbeko kombi servisiarçelik kombi servisklima serviskombi servisdemirdöküm servisbaymak servisvaillant servisprotherm servisiumre turlarıumre fiyatlarıkadıköy ikinci el eşyasarısoy nakliyat
Otomotivciler Pert Araç İstemiyor
TOBB Türkiye Otomotiv Ticaret Meclisi'nde, geçtiğimiz günlerde Yüksel Mermer başkanlığında yapılan toplantıda, sektöre ilişkin önemli konular ele alındı. Toplantıda, özellikle pert olan araçların yeniden trafiğe çıkarılmasından duyulan rahatsızlıklar dile getirildi.
 
Meclis üyeleri, perte çıkmış araçların Ömrünü Tamamlamış Araçlar Merkezi'ne sevk edilmeden tazminatların ödenmemesini önerdi. TOBB yetkililerinden edinilen bilgiye göre, TOBB Türkiye Otomotiv Ticaret Meclisi, Meclis Başkanı Yüksel Mermer başkanlığında Ankara'da toplanarak pert araçlar ve sigorta mevzuatı konularını görüştü.
 
Toplantıya meclis üyeleri ile birlikte AK Parti Gaziantep Milletvekili ve TBMM Sanayi, Ticaret, Enerji, Tabii Kaynaklar, Bilgi ve Teknoloji Komisyonu Sözcüsü Halil Mazıcıoğlu, Hazine Uzmanı Mehmet Ateş, Emniyet Genel Müdürlüğü Trafik Uygulama ve Denetleme Daire Başkan Yardımcısı Ufuk Göksel, Trafik Sigortalan Bilgi ve Gözetim Merkezi (Tramer) Birim Müdürü Ünal Gürçay ve Rekabet Kurulu Eski İkinci Başkanı Tuncay Songör katıldı.
 
Perte çıkmış araçların tazminatı
 
Toplantıda, Kara Taşıtları Kasko Sigortası Genel Şartları'nın ilgili maddelerinde "pert" tanımının olmadığı ve kavramların net olarak anlaşılamadığı belirtilirken, bu araçların yeniden trafiğe çıkabilmesinin yarattığı sıkıntılara değinildi.
 
Konuya ilişkin mahkemelerde önemli bir dava yükü oluştuğunu belirten meclis üyelerinin, sorunun acil çözüm beklediğine vurgu yaptığı toplantıda, perte çıkmış araçların Ömrünü Tamamlamış Araçlar Merkezi'ne (ÖTA) sevk edilmeden tazminatların ödenmemesi önerisi dile getirildi.
 
Söz konusu toplantıda ağır hasarlı, tam hasarlı ve onarılabilir kapsamına giren araçların farkları hakkında bilgi verilirken, tüketici mağdur olmadan onarılabilir araçların tekrar trafiğe çıkabilmeleri için de aracın hasar durumunun mutlaka bilinmesi gerektiği vurgulandı. Öte yandan toplantıda, ikinci el araç satışlarında yeni kriterler getirilebileceği kaydedilerek, "donanımsız kişilerin" bu işi yapmasının önüne geçilmesi istendi.
 
"2009'dan bu yana pert diye bir kavram kalmadı"
Tramer Birim Müdürü Ünal Gürçay da konuya ilişkin düşüncelerini dile getirdi. Gürçay, 2009 yılından bu yana "pert" diye bir kavramın kalmadığını, araçların hurda belgeli (trafiğe çıkması ve tamiri mümkün olmayan), çekme belgeli (muayene istasyonunun kontrolünden geçerek trafiğe çıkabilir onayı alan) ve ağır hasar (yürüyen aksamda ve aracın kendi özüne etki etmeyecek ama tutar olarak büyük olan hasarlar) belgeli olarak üçe ayrıldığını vurguladı.